Hüquq-mühafizə orqanları Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayevin nazirlikdə aşkar olunan korrupsiya cinayətlərində iştirakının mümkünlüyünü araşdırır.
PARLA-nın xəbərinə görə, bunu qəzetinə müsahibəsində hakim Yeni Azərbaycan Partiyasının icra katibinin müavini, millət vəkili Siyavuş Novruzov deyib.
Siyavuş Novruzov nazir Əbülfəs Qarayevin nazirlikdə geniş yayılmış korrupsiya barədə bilə bilmədiyi ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Millət vəkili hesab edir ki, nazir hər halda tabeçiliyində olanlar üçün mənəvi məsuliyyət daşıyır və bu cinayətlərdə iştirak etdiyi məlum olsa, müvafiq tədbirlər görüləcəkdir.
Jurnalistin nazir Əbülfəs Qarayevin tabeçiliyini ifşa etdikdən sonra istefa verməməsi ilə bağlı sualını cavablandıran Siyavuş Novruzov, belə bir təcrübənin dünyanın bir çox ölkəsində mövcud olduğunu qeyd edib.
“Dünyanın bir çox ölkəsində korrupsiya hadisələri üzə çıxdıqdan sonra nazir istefa verir və istintaq davam edir. Amma Azərbaycandakı siyasi mədəniyyət mərhələlərə yaxınlaşır. Korrupsiyaya görə işdən çıxarılan məmurların müxalifətə qoşulması halları var. Bütün dünyada bir rəsmi şəxs hakimiyyətin siyasətindən məmnun deyilsə, bunu açıq elan edir, istefa edir və müxalifətə girir. Ölkəmizin bütün tarixində belə hallar olmayıb. Korrupsiya və digər qanun pozuntularına görə işdən çıxarılanlar müxalifətə qoşulurlar”, – deputat deyib