"Fətullahçı Terror Təşkilatına üzv olmaq" ittihamı ilə həbs olunan azərbaycanlı iş adamı Mübariz Mənsimov barəsində istintaq başa çatıb.
26 səhifəlik iddianamə İstanbul Baş Prokurorluğu tərəfindən verilib. İttiham aktında şübhəlinin FETÖ-yə aidiyyəti bir-bir izah edilib və təşkilatın rəhbərinin əşyalarını muzeydə nümayiş etdirdiyi də qeyd edilb.
Oxu24.com  Trend-ə istinadən xəbər verir ki, azərbaycanlı iş adamının FETÖ-nin ən yaxşı menecerlərindən olan Akın İpek, Suat Yıldırım, Süleyman Uysal ilə sıx telefon əlaqəsi olduğu məlum olub. M.Mənsimovun təşkilatın rusiyalı imamı Ahmet Hamdi Vural ilə iş yerində görüşdüyü aşkar edilib.
İttiham aktında M.Mənsimovun FETÖ / PDY silahlı terror təşkilatı ilə intensiv təmasının 17/25 dekabr dövründən sonra da davam etdiyi və təşkilatın idarəçiləri ilə sıx təmas və əməkdaşlığın 2016-cı ilə qədər davam etdiyi qeyd edilib. Təşkilatın xarici struktur quruluşuna cavabdeh olan Ahmet Hamdi Vural ilə gizli bir görüş və əlaqənin olduğu, qeydlərin və müsahibələrin aşkarlanmasının qarşısını almaq üçün danışıq cihazlarının danışıqların məzmununu öyrənməsinin qarşısını almağa çalışdığı bildirilib.
Onun təşkilatın baş katibi Fətullah Gülənlə üz-üzə görüşdüyü və təşkilatın yüksək hissəsində olduğu, hətta şəxsi əşyalarını alıb muzeydə sərgiləməsi, maddi yardım göstərməsi və xaricdəki məktəb və dərnəklərin fəaliyyətlərini qorumaq üçün inzibati hərəkətlərlə əməliyyat apardığı bildirilib.
İttiham aktında Mübariz Mənsimovun cəzalandırılması istənilib. O, yaxın günlərdə İstanbul Ağır Cəza Məhkəməsində mühakimə olunacaq.
Türkiyənin populyar "Sabah" qəzetində gedən məqalənin orijinal linkini təqdim edirik:
//www.sabah.com.tr/gundem/2020/06/12/mubariz-gurbanoglunun-iddianamesi-tamamlandi-gulenin-kisisel-esyalarini-muzede-sergilemis