Azərbaycan Ukraynaya növbəti humanitar yardım göndərib. Elektrik avadanlıqlarından ibarət növbəti humanitar yardımdan ibarət növbəti yük Sumqayıt Texnologiyalar Parkının ərazisindən yola salınıb. Azərbaycanın mütəmadi olaraq Ukraynaya humanitar yardım göndərməsi onsuzda Azərbaycana soyuq münasibət göstərən Rusiyanı qıcıqlandır bilərmi? Rusiya Azərbaycana qarşı hansısa bir əmələ əl ata bilərmi?
Oxu24.com-un sualına politoloq Turan Rzayev cavab verib.
O, bildirib ki, Azərbaycanın Ukraynaya yardım göndərməsi ilk hadisə deyil: "Yəni, bundan öncə də bir neçə dəfə rəsmi Bakı Ukraynaya yardım edib. Prinsipcə Ukrayna Rusiya işğalına məruz qalan, torpaqları işğal altında olan mülki insanların həyatını itirdiyi haqsızlığa məruz qalan bir ölkədir. Azərbaycan da illərlə torpaqlarının 20 faizi işğal altında olmuş, haqsızlığa, ikili standartlara məruz qalmış bir ölkədir.
Əslində bu gün Ukraynanı ən yaxşı başa düşən ölkə məhz Azərbaycandır . Azərbaycan ilk növbədə beynəlxalq hüquq çərçivəsində Ukraynaya yardım edir. Bu iki ölkə arasında münasibətlər kifayət qədər yaxşıdır. Aydındır ki, biz Ukraynaya silah yardım etmirik ki, bu bir problem halını alsın. Rusiyanın da etirazına səbəb olsun. Göründüyü kimi yardımız elektrik avadanlıqlarından ibarətdir və bundan əvvəl də dərman pereaparatları göndərilib.
Nəticə etibarı ilə humanitar bir yardımdır və bu gün də Ukrayna xalqının ən çox ehtiyacı olan məsələlər budur. Rəsmi Bakı hər zaman haqlı gördüyü tərəfin yanında olub.Beynəlxalq hüququn dəstəkləmədiyi heç nəyi etməyib.
Bu baxımdan da ölkəmizin məsələyə yanaşması obyektiv və konstruktivdir və bunun da Rusiya ilə münasibətlərimizə xüsusi bir gərginliyə səbəb olacağını düşünmürəm.
Fikrimcə, Rusiya ilə müasbətlərimiz soyuqdur və Rusiyanın özü hər Azərbaycana qarşı etdiklərinə görə rəsmi Bakının tələblərini yerinə yetirməyib. Belə olan halda da Azərbaycan 2 qat haqlı olur"- deyə politoloq Turan Rzayev vurğulayıb.