YOLDA QAYDA TANIMAYAN PİYADA: TƏHLÜKƏSİZLİK MƏDƏNİYYƏTİ YOXSUNU INSANLAR.
Son illərdə şəhər küçələrində müşahidə edilən ən təhlükəli tendensiyalardan biri piyadaların yol hərəkəti qaydalarını sistemli şəkildə pozmasıdır. Harada gəldi yolu keçmək, qaçaraq maşınların arasından çıxmaq, piyada keçidlərini və yeraltı keçidləri görməzdən gəlmək artıq adi mənzərəyə çevrilib. Bu davranış təkcə qayda pozuntusu deyil – bu, birbaşa həyatla risk arasında seçimdir.
Məsələ ondadır ki, avtomobil fiziki baxımdan ani şəkildə dayana bilən obyekt deyil. Sürücü nə qədər diqqətli olsa da, nə qədər əyləci son həddə qədər bassın, maşın hərəkətdə olan kütlədir və dayanma məsafəsi sürət, yolun vəziyyəti və reaksiya müddətindən asılıdır. Bu isə o deməkdir ki, qəfil yola çıxan piyadanın həyatını xilas etmək çox zaman artıq mümkün olmur.
QANUN VAR, AMMA DAVRANIŞ DƏYİŞMİR
Daxili İşlər Nazirliyi və onun tabeliyində fəaliyyət göstərən Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi piyadaların qayda pozuntularına görə cərimələr tətbiq edir. İnzibati Xətalar Məcəlləsinə əsasən, müəyyən edilmiş yerlərdən kənar yolu keçən piyadalar məsuliyyət daşıyır.
Lakin praktika göstərir ki: cərimə mexanizmi davranış mexanizmini dəyişmir.
Çünki problem hüquqi deyil, mədəni və psixoloji problemdir. İnsan öz həyatının dəyərini qanunla deyil, şüurla ölçür. Qanun sadəcə çərçivədir. Davranış isə vərdişdir.
PİYADA TƏHLÜKƏSİZLİYİ: FƏRDİ MƏSULİYYƏT YOXSA DÖVLƏT PROBLEMİ?
Məsuliyyət yalnız piyadanın üzərinə atıla bilməz. Problem çoxşaxəlidir: Piyada mədəniyyəti yoxdur
Bir çox insan yolun yalnız maşın üçün olduğunu düşünür, lakin piyada üçün nəzərdə tutulan keçidləri də istifadə etmir. Yeraltı keçid 10 metr aralıdadırsa, onu keçmək əvəzinə yolun ortasından qaçaraq çıxmaq “vaxt udmaq” kimi qəbul edilir. Halbuki bu, həyat itirmək riskidir.