Rusiya Fövqəladə Hallar Nazirliyinin əməkdaşları qar uçqunundan sonra Maqadan vilayətində dağ keçidindən iki turisti təxliyə ediblər.
Oxu24.com  xəbər  verir  ki,bu barədə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Agentliyin məlumatına görə, Rusiya Fövqəladə Hallar Nazirliyində qeydiyyatda olan qrup 2000 metr yüksəklikdə uçqun altında qalıb. Sağ qalanlar səhər saat 5-də tapılıb, çətin hava şəraitində xilasedicilər üç saat ərzində onları xərəyələrdə dağın ətəyinə endiriblər və burada onları tibbi yardım gözləyirdi.
Maqadan vilayətinin Yaqodninski rayonunda altı alpinistdən ibarət komanda qəfil qar uçqunu altında qalıb. Bir sərnişin xəstəxanaya təxliyyə edilib. Həkimlər onun vəziyyətini orta ağır kimi qiymətləndirirlər. Daha bir turist itkin düşüb. Artıq axtarış-xilasetmə əməliyyatı aparılır.
Fövqəladə Hallar Nazirliyi Maqadan vilayətində Vanya dayı aşırımında qar uçqunundan sonra turistləri təxliyə etmək üçün helikopter göndərib.
İdarədən verilən məlumata görə, uçqundan sonra bir nəfər xəsarət alıb, bir nəfər isə xəsarət almayıb, lakin keçiddə olan qrupun digər dörd üzvünü xilas etmək mümkün olmayıb.
Bundan əvvəl Petropavlovsk-Kamçatskinin mərkəzində qar uçqunu baş verib.