Britaniya Xarici İşlər Nazirliyi hərəkətlərində “kəşfiyyat və təxribat işi” əlamətləri aşkar edən altı diplomatın Rusiyadan qovulmasını şərh edib.
Departament nümayəndələrindən birinin sözlərinə görə, səfirlik əməkdaşlarına qarşı ittihamlar əsassızdır.
Oxu24.com xəbər verir ki, Sky News yazır.
"FSB-nin əməkdaşlarımıza qarşı bugünkü ittihamları tamamilə əsassızdır", deyə Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü bildirib.
Onun sözlərinə görə, britaniyalı diplomatların diplomatik akkreditasiyasını ləğv etmək qərarı “Rusiya dövlətinin Avropa və Böyük Britaniyadakı fəaliyyətlərinə cavab olaraq Britaniya hökumətinin atdığı addımlardan sonra” verilib.
"Biz milli maraqlarımızı müdafiə etdiyimiz üçün üzr istəməyəcəyəm", deyə Britaniya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü bildirib.
Sentyabrın 12-də FSB Britaniya səfirliyinin altı əməkdaşının hərəkətlərində “kəşfiyyat və təxribat işi” əlamətləri aşkar etdiklərini bildirdi. Kəşfiyyat xidmətləri diplomatların dağıdıcı hərəkətlərinin qarşısını almaqda davam etmək niyyətində olduqlarını vurğulayıb.
Hadisəni Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova şərh edərək, Britaniya səfirliyinin Vyana konvensiyalarından kənara çıxdığını bildirib.
Əvvəllər britaniyalı diplomatların ölkədən çıxarılması Londonu Ukraynanı dəstəklədiyinə görə “cəzalandırmaq” cəhdi kimi qiymətləndirilib.