Hər il 21 fevral dünyada Beynəlxalq Ana Dili Günü kimi qeyd olunur.
Oxu24.com xəbər verir ki,bu gün 1999-cu ildə UNESCO tərəfindən təsis edilmiş və 2000-ci ildən etibarən beynəlxalq səviyyədə qeyd edilməyə başlanmışdır.
Beynəlxalq Ana Dili Gününün əsas məqsədi dil müxtəlifliyinin qorunması, ana dilində təhsilin təşviqi və xalqların mədəni irsinə hörmətin gücləndirilməsidir.
Ana dili hər bir xalqın milli kimliyinin, tarixi yaddaşının və mədəni irsinin əsas dayağıdır. Dil yalnız ünsiyyət vasitəsi deyil, həm də ideoloji, siyasi və mədəni strategiyanın mühüm elementidir. Müasir qloballaşma şəraitində dillər arasında rəqabət gücləndikcə, ana dilinin qorunması və inkişafı strateji əhəmiyyət kəsb edir. Bu baxımdan Azərbaycan dili təkcə milli sərvət deyil, həm də beynəlxalq münasibətlər sistemində mühüm mədəni amildir.
Dil dövlətçilik atributlarından biridir. Dövlət dili hüquqi status, idarəçilik, təhsil, media və diplomatiya sahələrində əsas kommunikasiya vasitəsi kimi çıxış edir. Dil siyasətinin institusional əsasları dövlət proqramları və normativ aktlarla möhkəmləndirilmişdir. Bu siyasət Azərbaycan dilinin saflığının qorunmasına, terminoloji bazasının zənginləşdirilməsinə və beynəlxalq platformalarda istifadəsinin genişləndirilməsinə yönəlmişdir. Sosial şəbəkələrdə qeyri-ədəbi ifadələrin yayılması, xarici sözlərin həddindən artıq istifadəsi və terminoloji nizamsızlıq müəyyən problemlər yaradır. Bu səbəbdən dil mədəniyyətinin qorunması və ədəbi norma prinsiplərinin təbliği xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Azərbaycan dili regionda mühüm kommunikasiya vasitəsi olmaqla yanaşı, beynəlxalq tədbirlərdə, mədəni layihələrdə və akademik platformalarda istifadə olunur. Ölkənin geosiyasi mövqeyi, enerji diplomatiyası və multikultural siyasəti dilin də beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasına şərait yaradır. Dil vasitəsilə ədəbiyyat, musiqi, kino və elmi nailiyyətlər dünya ictimaiyyətinə təqdim olunur. Bu isə Azərbaycan dilini yalnız milli çərçivədə deyil, beynəlxalq mədəniyyətlərarası dialoq müstəvisində də aktual edir. Ana dili milli varlığın və dövlətçilik strategiyasının əsas sütunudur. Azərbaycan dili zəngin tarixi irsi, hüquqi təminatı və beynəlxalq inteqrasiya imkanları ilə qlobal dil siyasətində layiqli yer tutur.