Dünən mediada suyun qiymətinin artırılması ilə bağlı Tarif Şurasına müraciət edildiyi barədə xəbərlər yayıldı.
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi suyun qiyməti ilə bağlı Tarif Şurasına müraciət etmədiyini açıqladı. Amma məlumat yayılmışdı ki, Tarif Şurasının gündəliyində olan yeni təklifə görə, 10 kuba qədər 1 manat 20 qəpik, 10-20 kub arası 1 manat 60 qəpik, 20 kubdan yuxarı isə 2 manatla hesablanması nəzərdə tutulur.
Liberal İqtisadçılar Mərkəzinin sədri, iqtisadçı Akif Nəsirli mövzu ilə bağlı Oxu24.com-un suallarına cavab verib.
-Suyun qiyməti qalxarsa bu əkin-biçin işlərinə də təsir edə bilərmi?
- Heç iri şəhərlərdə, Bakıda, Sumqayıtda əhaliyə verilən suyun tərkibi də ürəkaçan deyil…
-Əgər xidmət keyfiyyətində ciddi irəliləyiş, itkilərin azaldılması və infrastrukturun yenilənməsi ilə bağlı konkret nəticələr göstərilmirsə, əlavə artım ictimai etimadı zəiflədə bilər. Bakıda verilən suyu təmizlənmədən, birbaşa içmək mümkun deyil. Əhali ona razı olar ki, qiyməti artırın, amma doğrudan da təmiz - içməli su verin. Bu gün Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi həmin tələbi yerinə yetirmək imkanına malikdirmi? Əlbəttə yox... Deməli, suyun qiymətini qaldırmağa da əsas yoxdur. Suya limit tətbiqi yalnız israfın qarşısını almaq və resursun qorunması baxımından əsaslandırmaga çalışırlar. Amma biz bazar iqtisadiyyatı modelini qurmuşuqsa, bu düşüncədən əl çəkməliyik. Bazar iqtisadiyyatında hamı daha çox istehsal etməyə və daha çox satmağa çalışmalıdır. Yəni, hər şey kommersiya üzərində qurulmalıdır. Su satan çalışmalıdır ki, vətəndaş daha çox su alsın, nəinki ona qənaət etsin. Çünki hər litrdə su satanın qazancı var. Qiymət artımı sosial ədalət prinsipi, real gəlir səviyyəsi və alternativ mexanizmlər nəzərə alınmadan həyata keçirilərsə, bu qərar ciddi tənqid doğuracaq. Dövlətin əsas vəzifəsi vətəndaşın fundamental ehtiyaclarına çıxışını çətinləşdirmək deyil, daha səmərəli idarəetmə və itkilərin azaldılması yolu ilə balans yaratmaqdır.