1992-ci ilin sazaqlı  fevral ayı idi. Qaradağlı  camaatı Qarabağın yuxarılarından gələn bir xəbərlə sarsılmışdı.  10-dan 12-si   fevrala qədər  Şuşanın  erməni kəndlərinin əhatəsində olan  Malıbəyli, Aşağı Quşçular və Yuxarı Quşçular kəndlərinə xain  rus silahlılarının da yardımı ilə erməni silahlı birləşmələri qəfil hücum edib , 50-yə yaxın dinc əhalini işğəncəyə məruz qoyub, qətl edib, vəhşicəsinə kütləvi şəkildə  öldürüb.
Qaradağlı camaatını sarsıdan ikinci səbəb isə  paytaxtda oturan, xalqın məsuliyyətini  üzərinə götürüb, amma xalqla,  xüsusən də, düşmənlə qarşı-qarşıya qalmış  dinc əhali  ilə maraqlanmayan başbilənlərin laqeydliyi idi.
Bu xəbər erməni kəndlərinin, şeytan yuvalarının əhatəsində yerləşmiş  Qaradağlı kəndinin camaatını  düşündürməyə bilməzdi. Amma  bir-birinə ürək -dirək verir ,  tezliklə qələbə çalacaqlarına  ümid edir,  əlində silah   kəndi qoruyan cavanlara    ümid bağlayırdılar. Həmin vaxt  Azərbaycan SSR Daxili İşlər Nazirliyi 30 nəfər Qaradağlı gəncini milis işçisi kimi işə qəbul edərək kəndin müdafiəsinə göndərmişdi, Ağdamdan polis işçilərinin növbə ilə Qaradağlıya ezam edilməsi kəndin müdafiə gücünü bir qədər artırmışdı. Üstəlik də, yaşından asılı olmayaraq  əli silah tutan kənd  camaatı əsl əsgərə dönmüşdü.
Döyüşçülərin ağır texnikası  yox dərəcəsində olsa da belə, əhali  bilirdi ki,  4 ildir  el-obanı  xain düşməndən qoruyan  elə bu  igidlərdir. Bu igidlər düşmənin qarşısından qaçmayacaqlar. Bütün ağır günlərində bu igidlərə güvənirdilər.
1990-cı il noyabrın 24-də 3 nəfər kənd sakini Xocavənd-Xankəndi yolunun 6 kilometrliyində erməni quldurları tərəfindən vəhşicəsinə qətlə yetiriləndə də, 1991-ci il yanvarın 9-da kəndə gələn UAZ markalı avtomaşın ermənilər tərəfindən atəşə tutulanda, bir nəfər öldürüləndə, 4 nəfər yaralananda da. (Onlardan 2-si sonralar aldığı yaralardan dünyasını dəyişdi)  yurdlarını qoyub qaçmayıblar, elliklə yığışıb  mübarizə aparıblar.
Hələ 1991-ci il martın 8-də ermənilər kəndin yaxınlığında 2 nəfəri vəhşicəsinə qətlə yetirdi, həmin il iyunun 28-də kəndin 3 kilometrliyindəki fermada 6 sakin – 3 kişi və 3 qadın diri-diri yandırıldı, 1991-ci il sentyabrın 8-də Ağdamdan Qaradağlıya gələn sərnişin avtobusu Xocavənd-Xankəndi yolunun 5-6 kilometrliyində erməni quldurları tərəfindən atəşə tutuldu. Avtobusdakı 40 nəfərə yaxın sərnişindən 2 oğlan, 6 qadın həlak oldu.1992-ci il yanvarın 8-də kəndin yaxınlığında daha bir azərbaycanlı vəhşicəsinə qətlə yetirildi, 100-ə yaxın qoyun ermənilər tərəfindən qənimət kimi aparıldı.
Hər bir faciədə camaat ordu ilə, igidlərlə  bir oldular, birlik oldular.  Düşmən onları qorxuda, yurdundan qaçıra bilmədi.
Odur ki, məkrli bir plan hazırlandı. Bu geniş miqyaslı plan  Rusiyaya məxsus mütəşəkkil hərbi  nizami ordunun, erməni  quldur  və terror dəstəsinin  birgə əməliyyat planı idi.
Nəhayət murdar plan 1992-ci il fevralın 17-də həyata keçirilməyə başlandı. Adi avtomat və ov tüfəngi ilə qorunan Qaradağlı kəndinə Arabo və Aramo birləşmələri, Monte Melkonyanın dəstəsi, həmçinin, 366-cı motoatıcı alayı hücum edərək  həmin günə qədər Qarabağda ən böyük bir  qətliam gerçəkləşdirdilər.