1992-ci ilin sazaqlı fevral ayı idi. Qaradağlı camaatı Qarabağın yuxarılarından gələn bir xəbərlə sarsılmışdı. 10-dan 12-si fevrala qədər Şuşanın erməni kəndlərinin əhatəsində olan Malıbəyli, Aşağı Quşçular və Yuxarı Quşçular kəndlərinə xain rus silahlılarının da yardımı ilə erməni silahlı birləşmələri qəfil hücum edib , 50-yə yaxın dinc əhalini işğəncəyə məruz qoyub, qətl edib, vəhşicəsinə kütləvi şəkildə öldürüb.
Qaradağlı camaatını sarsıdan ikinci səbəb isə paytaxtda oturan, xalqın məsuliyyətini üzərinə götürüb, amma xalqla, xüsusən də, düşmənlə qarşı-qarşıya qalmış dinc əhali ilə maraqlanmayan başbilənlərin laqeydliyi idi.
Bu xəbər erməni kəndlərinin, şeytan yuvalarının əhatəsində yerləşmiş Qaradağlı kəndinin camaatını düşündürməyə bilməzdi. Amma bir-birinə ürək -dirək verir , tezliklə qələbə çalacaqlarına ümid edir, əlində silah kəndi qoruyan cavanlara ümid bağlayırdılar. Həmin vaxt Azərbaycan SSR Daxili İşlər Nazirliyi 30 nəfər Qaradağlı gəncini milis işçisi kimi işə qəbul edərək kəndin müdafiəsinə göndərmişdi, Ağdamdan polis işçilərinin növbə ilə Qaradağlıya ezam edilməsi kəndin müdafiə gücünü bir qədər artırmışdı. Üstəlik də, yaşından asılı olmayaraq əli silah tutan kənd camaatı əsl əsgərə dönmüşdü.
Döyüşçülərin ağır texnikası yox dərəcəsində olsa da belə, əhali bilirdi ki, 4 ildir el-obanı xain düşməndən qoruyan elə bu igidlərdir. Bu igidlər düşmənin qarşısından qaçmayacaqlar. Bütün ağır günlərində bu igidlərə güvənirdilər.
1990-cı il noyabrın 24-də 3 nəfər kənd sakini Xocavənd-Xankəndi yolunun 6 kilometrliyində erməni quldurları tərəfindən vəhşicəsinə qətlə yetiriləndə də, 1991-ci il yanvarın 9-da kəndə gələn UAZ markalı avtomaşın ermənilər tərəfindən atəşə tutulanda, bir nəfər öldürüləndə, 4 nəfər yaralananda da. (Onlardan 2-si sonralar aldığı yaralardan dünyasını dəyişdi) yurdlarını qoyub qaçmayıblar, elliklə yığışıb mübarizə aparıblar.
Hələ 1991-ci il martın 8-də ermənilər kəndin yaxınlığında 2 nəfəri vəhşicəsinə qətlə yetirdi, həmin il iyunun 28-də kəndin 3 kilometrliyindəki fermada 6 sakin – 3 kişi və 3 qadın diri-diri yandırıldı, 1991-ci il sentyabrın 8-də Ağdamdan Qaradağlıya gələn sərnişin avtobusu Xocavənd-Xankəndi yolunun 5-6 kilometrliyində erməni quldurları tərəfindən atəşə tutuldu. Avtobusdakı 40 nəfərə yaxın sərnişindən 2 oğlan, 6 qadın həlak oldu.1992-ci il yanvarın 8-də kəndin yaxınlığında daha bir azərbaycanlı vəhşicəsinə qətlə yetirildi, 100-ə yaxın qoyun ermənilər tərəfindən qənimət kimi aparıldı.
Hər bir faciədə camaat ordu ilə, igidlərlə bir oldular, birlik oldular. Düşmən onları qorxuda, yurdundan qaçıra bilmədi.
Odur ki, məkrli bir plan hazırlandı. Bu geniş miqyaslı plan Rusiyaya məxsus mütəşəkkil hərbi nizami ordunun, erməni quldur və terror dəstəsinin birgə əməliyyat planı idi.
Nəhayət murdar plan 1992-ci il fevralın 17-də həyata keçirilməyə başlandı. Adi avtomat və ov tüfəngi ilə qorunan Qaradağlı kəndinə Arabo və Aramo birləşmələri, Monte Melkonyanın dəstəsi, həmçinin, 366-cı motoatıcı alayı hücum edərək həmin günə qədər Qarabağda ən böyük bir qətliam gerçəkləşdirdilər.