Məlumdur ki, rus ordusunun bölmələri -Rusiya sülhməramlıları Azərbaycana 2020-ci ilin noyabrın 10-da daxil olub. Ermənilər müharibədə məğlub olandan sonra...
-Bunu Duqin və bu fikirdə olanlar yaxşı bilir. Amma niyə belə danışırlar anlamırıq...
Belələrinə sual vermək lazımdır: Əgər Rusiya Azərbaycana kömək edirdisə, Tovuz hadisələri zamanı Ermənistana niyə silah daşıyırdı? İyulun 16-dan başlayaraq Rusiyanın İl-76 hərbi-nəqliyyat təyyarələri Qazaxıstan, Türkmənistan və İranın hava məkanından keçməklə Ermənistana bir neçə reys həyata keçirdilər. Həmin təyyarələr Ermənistana “Krasuxa” radioelektron mübarizə vasitələri, “Nebo-M” radar kompleksləri və digər hərbi texnika çatdırıb. Daşınan hərbi yüklərin ümumi həcmi 400 tondan çox idi. Bu idimi Rusiyanın Azərbaycana göstərdiyi dəstək? 44 günlük müharibə dövründə azərbaycanlıların yaşayış məntəqələri -Gəncə, Bərdə, Tərtər, Agcabədi, Goranboy, Mingəçevir və bir bira bölgələrimiz ballistik raketlərdən atəşə tutuldu. O silahlar bilirsinizmi, hansı ölkəyə məxsusdur? Rusiyaya! Məsələn, Gəncənin mülki əhalisinə qarşı 11 oktyabrda endirilən ballistik raket zərbəsi nəticəsində 10 nəfər həlak oldu, 34 nəfər yaralandı. Gəncə məhz Rusiya silah arsenalına məxsus “SKAD” (Elbrus) raketi ilə vuruldu.
Səhv etmirəmsə, Bərdə də Rusiya silahları ilə vuruldu...
- Bəli, 1 ədədinin qiyməti 12 milyon dollar olan , 72 ədəd 9N235 saylı, ümumilikdə 144 bombacıq olan "Smerç" kimin idi? 2020-ci il oktyabrın 27-də Bərdə rayonunun Qarayusifli kəndinə, oktyabrın 28-də isə Bərdə şəhərinə atılan, 27 insanın həyatını məhv edən SMERÇ raketləri Rusiya silahları deyildimi? Bunlar Ermənistana dəstək deyildimi?
Axı, müharibə Ermənistan ərazisində deyil, Azərbaycanın suveren ərazisində gedirdi. Prezident İlham Əliyev Qənimətlər Parkında paytaxta tərəf atılan “İsgəndər M” ballistik raketini Ermənistana kim hədiyyə etdiyini qətiyyətlə soruşmuşdu. Bu sual hələ də cavabsız qalıb. Daha sonra post -müharibə dövründə separatçı qüvvələrin silahlarını təhvil verməsini , Qarabağı tərk edilməsini təmin etmək Rusiya Sülhməramlı qüvvələrinin öhdəliyi idi, amma bu öhdəlik Rusiya tərəfindən birmənalı olaraq yerinə yetirilmədi.
Müharibədən sonra “sülhməramlıların” ermənilərə xidmətini də izlədik. Özgənin torpağında ev sahiblərinə qarşı 30 ildir düşmənçilik edən erməniləri Qarabağda saxlamaq üçün nə oyunlardan çıxdığını, humanitar yardımlar, müalicə- profilaktika kampaniyaları, dərman, ərzaq, enerji , geyim hədiyyələri ilə erməniləri yenidən azərbaycanlılara qarşı mövqe tutmağa həvəsləndirirdilər.
Duqin hələ 2017-ci ildə açıqlama vermişdi ki, Qarabağda müharibə olarsa, Rusiya Ermənistanı dəstəkləməyəcək: "Lakin Azərbaycanın da Qarabağı qaytarması istisnadır”. Duqin həmin vaxt faktiki status-kvonun Rusiyaya əlverişli olduğunu söyləmişdi. Demişdi ki, beynəlxalq ictimaiyyət Qarabağı Azərbaycanın tərkib hissəsi olaraq tanıyır, lakin kimsə Qarabağda status-kvonu dəyişdirmək istəsə, biz müharibəyə müdaxilə etməyə məcbur olacağıq, bu isə hamının itki verməsi deməkdir.
Mən yenə də qeyd edirəm, Qarabağı başda Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi, Azərbaycan xalqının dəstəyi, Azərbaycan ordusunun rəşadəti sayəsində geri aldıq.
- Elmar müəllim, ətraflı müsahibəyə görə təşəkkür edirik.