Qadınların müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmətə qəbulu zamanı bağlanan ilkin xidmət müqaviləsinin müddəti qısaldılır. Təklifə əsasən, əvvəl 3 il nəzərdə tutulan müddət 6 ay olaraq müəyyənləşdirilir.
Məsələ Milli Məclisin Müdafiə,Təhlükəsizlik və Korrupsiya ilə Mübarizə Komitəsində müzakirə olunub və dəyişikliklər “Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında Qanun”a təklif edilir.
Məsələ ilə bağlı hərbi ekspert Anar Şuşalı Oxu24.com-a bildirib ki,Azərbaycanda qadınların müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmətə qəbulu zamanı bağlanan ilkin xidmət müqaviləsinin müddətinin 3 ildən 6 aya endirilməsi ilə bağlı təklif hərbi kadr siyasətində mühüm yenilik kimi qiymətləndirilir. Bu dəyişiklik təkcə texniki düzəliş deyil, həm də insan resurslarının idarə olunmasında daha çevik və mərhələli modelə keçidin göstəricisidir.
"İndiyədək qadınların müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmətə qəbulu zamanı ilkin müqavilə 3 il müddətinə bağlanırdı. Bu isə bir çox hallarda namizədlər üçün uzunmüddətli öhdəlik demək idi. Müqavilə müddətinin 6 aya endirilməsi isə həm namizədlər, həm də hərbi qurum üçün qarşılıqlı uyğunlaşma mərhələsi yaradır. Qısa müddət ərzində namizədin peşə hazırlığı, intizamı, psixoloji dayanıqlığı və hərbi mühitə adaptasiya səviyyəsi qiymətləndirilə bilər.
Bu dəyişiklik ilk növbədə orduda peşəkarlaşma və modernləşmə prosesinin sürətlənməsi ilə əlaqələndirilir. Müasir ordu modeli çevik idarəetmə və effektiv kadr seçimi tələb edir. Xüsusilə son illərdə qadınların hərbi xidmətə marağının artması, ixtisaslı kadrlara tələbatın dəyişməsi və strukturun optimallaşdırılması zərurəti yeni mexanizmlərin tətbiqini aktuallaşdırıb. Altı aylıq ilkin müqavilə bu baxımdan sınaq xarakterli mərhələ kimi çıxış edir.
Bu yanaşma kadr siyasətinə bir neçə istiqamətdə müsbət təsir göstərə bilər. Əvvəla, seçim prosesinin keyfiyyəti yüksələcək. Qısa müddət ərzində özünü doğruldan namizədlərlə daha uzunmüddətli müqavilə bağlanacaq, uyğun olmayanlarla isə əməkdaşlıq davam etdirilməyəcək. İkincisi, xidmət göstəricilərinə əsaslanan qiymətləndirmə mexanizmi rəqabət mühitini gücləndirə bilər. Bu isə ümumilikdə xidmət keyfiyyətinin artmasına səbəb ola bilər. Üçüncüsü, insan resurslarının daha səmərəli idarə olunması təmin ediləcək və uzunmüddətli, lakin qeyri-effektiv müqavilələrin qarşısı alınacaq”,-deyə ekspert bildirib.
Ekspertin sözlərinə görə, hazırda qadın hərbçilər əsasən tibb, rabitə, logistika, qərargah və müxtəlif texniki sahələrdə xidmət edirlər:
“İlkin müqavilə müddətinin qısaldılması bu istiqamətlərdə qadınların sayının artmasına stimul verə bilər. Xüsusilə texnoloji və analitik bacarıqlar tələb edən sahələrdə qadın kadrların daha fəal iştirak etməsi gözlənilir. Bu isə orduda gender balansının mərhələli şəkildə güclənməsinə də töhfə verə bilər.
Altı aylıq müddət başa çatdıqdan sonra namizədlərin xidmət göstəriciləri və attestasiya nəticələri əsasında qərar qəbul olunacağı ehtimal edilir. Müsbət nəticə göstərənlərlə daha uzunmüddətli müqavilə bağlanacaq, uyğun hesab edilməyən şəxslərlə isə əməkdaşlıq dayandırılacaq. Beləliklə, ilkin mərhələ həm seçim, həm də uyğunlaşma dövrü funksiyasını yerinə yetirəcək.
Ümumilikdə, qadınların müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmətə qəbulu zamanı ilkin müqavilə müddətinin 6 aya endirilməsi Azərbaycan Ordusunda kadr siyasətinin daha çevik və nəticəyönümlü modelə transformasiyası kimi qiymətləndirilə bilər. Dəyişikliyin real effektivliyi isə tətbiq mexanizminin şəffaflığı və obyektiv qiymətləndirmə sistemindən asılı olacaq”.