Aİ Ukraynaya sülhməramlıların göndərilməsi ilə bağlı qərar qəbul etmir.
Oxu24.com xəbər verir ki, bu barədə Aİ-nin xarici siyasət xidmətinin rəsmi nümayəndəsi Ənvər əl-Anuni brifinqdə bildirib.
"Biz belə qərarlar qəbul etmirik, bu, ayrı-ayrı üzv ölkələrin məsuliyyətidir", - Ənvər əl-Anuni deyib.
Eyni zamanda, Avropa İttifaqı, onun sözlərinə görə, Ukraynaya hərbi yardım göstərilməsi ilə bağlı qərarlar qəbul edə bilər.
O, Aİ-nin Ukrayna Silahlı Qüvvələrində sursat çatışmazlığından xəbərdar olduğunu, eləcə də Ukrayna ordusunun güclü hava hücumundan müdafiə sisteminə və müdafiə sənayesinə dəstəyə ehtiyacı olduğunu vurğulayıb.
Bundan əvvəl məlum olmuşdu ki, Almaniya kansleri Olaf Şolz Avropa qoşunlarının Ukraynaya göndərilməsi ilə bağlı müzakirələri vaxtından əvvəl hesab edir.
İtaliyanın müdafiə naziri Guido Crosetto da buna qarşı çıxıb. O, bəzi Avropa liderləri arasında Ukraynaya sülhməramlıların göndərilməsi ilə bağlı müzakirələri tənqid edib. Krosetto vurğulayıb ki, belə bir qərar Aİ-yə üzv dövlətlər arasında ümumi dialoq çərçivəsində qəbul edilməlidir.