Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Boqdanov HƏMAS Siyasi Bürosunun sədr müavini Musa Əbu-Mərzuqla, bir neçə gün əvvəl isə hərəkatın xaricdəki Siyasi Bürosunun rəhbəri Xalid Məşal ilə telefon danışığı aparıb.
“Söhbətlər zamanı fələstinlilər Rusiyanın Fələstin xalqının qanuni hüquqlarının təmin edilməsində göstərdiyi ardıcıl səylərə, Fələstin probleminin ədalətli həlli lehinə prinsipial mövqeyimizə görə minnətdarlıqlarını ifadə ediblər, həmçinin İsraillə razılaşma ilə bağlı gözləntilərini bölüşüblər. Qəzza zolağında Doha və Qahirədə uzun sürən danışıqlar nəticəsində əldə edilən böhranın həlli”, - Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi danışıqlardan sonra bildirib.
Danışıqlar zamanı Musa Əbu Mərzuq və Xalid Məşəl Qəzza zolağında atəşkəslə bağlı İsraillə əldə olunmuş razılığa dair gözləntilərini bölüşüblər. Buna bir gün əvvəl nail olundu.
Rusiya tərəfi anklavda saxlanılan Rusiya vətəndaşı Aleksandr Trufanovun prioritet olaraq azadlığa buraxılmasında maraqlı olduğunu bir daha təsdiqləyib. “Moskva həmçinin HƏMAS rəhbərliyinə daha əvvəl çatdırılmış humanitar xarakterli digər xahişlərimizin də nəzərə alınacağını gözləyir”, - bəyanatda deyilir. “Bundan əlavə, Fələstin Azadlıq Təşkilatının 1967-ci il sərhədləri daxilində paytaxtı Şərqi Qüds olmaqla müstəqil Fələstin dövlətinin yaradılmasını nəzərdə tutan siyasi platformasında Fələstinlərarası birliyə nail olunmasına yönəlmiş əsaslı işin əhəmiyyəti vurğulanıb. ”