Zəngəzur dəhlizi Avropa ilə Mərkəzi Asiya və Yaxın Şərqi birləşdirən yeni nəhəng nəqliyyat xəttinin əsas dayaqlarından biri ola bilər.
Oxu24.com xəbər verir ki, ABŞ-da yerləşən Qlobal Siyasət İnstitutunun rəhbəri Paola fon Şirax bu barədə KB platformasına açıqlamasında bildirib.
Ekspertin sözlərinə görə, Zəngəzur dəhlizi Türkiyədən başlayaraq çox uzun bir avtomagistralın formalaşmasına imkan verəcək. Bu yol potensial olaraq Albaniya və Yunanıstandan keçərək Türkiyə üzərindən Cənubi Qafqaza, oradan isə Ermənistan və Azərbaycan vasitəsilə Xəzər dənizinə çıxacaq.
Paola fon Şirax qeyd edib ki, bu marşrut Xəzər üzərindən Türkmənistan, Qazaxıstan və digər Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əlaqə yaradacaq və nəticədə Avropa, Mərkəzi Asiya və Yaxın Şərqi birləşdirən “supermagistral” formalaşacaq.
Onun fikrincə, bu proses Azərbaycanın yeni nəqliyyat və logistika mərkəzinin – qlobal habın mərkəzində yerləşməsinə gətirib çıxaracaq. Ekspert vurğulayıb ki, belə bir hab sülh, inkişaf, investisiya axını və Şərqlə Qərb arasında ticarət-iqtisadi əlaqələrin genişlənməsi baxımından mühüm rol oynaya bilər.(Musavat.com)