Kredit borcunuz varsa, bank birbaşa tədbir görə bilər.
Müasir maliyyə sistemində kredit götürən vətəndaşların hüquqları ilə bankların imkanları arasında balans mühüm əhəmiyyət daşıyır. Son dövrlərdə vətəndaşlar arasında “Bank borcumu məhkəməsiz mənim hesabımdan tuta bilərmi?” sualı geniş müzakirə olunur və bu məsələ qanunvericilik çərçivəsində də tənzimlənir.
Oxu24.com xəbər verir ki, Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində edilmiş son dəyişikliklərə əsasən, banklar və digər kredit təşkilatları kredit öhdəliyinin icrası üçün məhkəməyə müraciət etmədən tədbirlər görə bilirlər. Bu, həm girov müqaviləsi ilə, həm zaminliklə, həm də digər formalarda götürülmüş kreditlərə aiddir.
Qanuna görə, bu tədbirlər vasitəsilə kredit təşkilatları borcun qaytarılmasını təmin edə və vətəndaşın hesabından tutulma edə bilərlər.
Məqsəd borcun vaxtında ödənilməsini təmin etməkdir. Lakin vətəndaşlar qanuni məhdudiyyətlər çərçivəsində müdafiə hüququna malikdir və qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş prosedurlar əsasında hərəkət edə bilərlər.