Keçmiş prezident Bəşər Əsədin devrilməsindən sonra hakimiyyəti ələ alan Suriya keçid hakimiyyəti Rusiyaya səmimi hörmətlə yanaşır.
Oxu24.com xəbər verir  ki,Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov bunu  Əl-Ərəbiyyə TV-yə verdiyi müsahibədə bildirib.
"Qarşılıqlı hörmət və qarşılıqlı fayda - bunlar Suriya Ərəb Respublikası yarandığı gündən bəri onunla münasibətlərimizin əsasını təşkil edən prinsiplərdir. Biz bu münasibətlərə dəyər veririk", - deyə Rusiya xarici işlər naziri vurğulayıb.
Lavrov Rusiya ilə Suriya arasındakı ikitərəfli münasibətləri qiymətləndirib və Dəməşqin Əsəd hökumətinin devrilməsindən sonra münasibətlərin normallaşdırılmasında səmimi marağını vurğulayıb. O, hesab edir ki, Suriya hakimiyyəti Rusiyanı Yaxın Şərqdə digər dövlətlərin və qeyri-dövlət aktyorlarının hərəkətlərini sabitləşdirməyə qadir olan əsas oyunçu kimi görür. Nazir Respublikanın keçid prezidenti Əhməd əl-Şaraanın 28 yanvarda Moskvaya səfərini qeyd edib və ikitərəfli münasibətlər çərçivəsində birgə layihələr üçün yol xəritəsini açıqlayıb.
"Suriya əlverişli tranzit nöqtəsidir. Biz humanitar yardımımızı, o cümlədən Afrikaya bu obyektlər vasitəsilə çatdırmağa hazırıq", - deyə diplomat əlavə edib.
Əhməd əl-Şaraa daha əvvəl Rusiya Prezidenti Vladimir Putinə Suriyadakı vəziyyətin sabitləşdirilməsində Moskvanın iştirakına görə təşəkkür etmişdi. Siyasətçi Rusiyanın bu prosesdə mühüm rol oynadığını vurğulamışdı.