Əvvəllərdə bir neçə dəfə sürüşmə hadisəsi baş verən Bakının Səbail rayonu, Badamdar şosesi adlanan ərazidə yenidən eyni hadisə yaşanıb.Ərazidə yaşayış zonası var və bu da insanların həyatı üçün təhlükəni artırır.
Bəs bu sürüşməyə səbəb nədir?
Məsələ ilə bağlı Texniki Təhlükəsizlik və Ekoloji Məsələlər Üzrə Mütəxəssis, ekoloq Kənan Kərimov Oxu24.com-un suallarını cavablandırıb.
O, bildirib ki, Bakının bir çox yaşayış massivlərində sürüşməyə meyilli ərazilər var.
”Yağışlı günlərdə, xüsusən, payız, yaz aylarında torpaq sürüşməsi aktivləşir, çünki, torpaq layları yağıntı nəticəsində yumuşalır. Həmin ərazidə texnikanın, yəni avtomobillərin aramsız hərəkət olduqda isə ərazi sürüşməyə məruz qalır”.
Xatırladaq ki, Biləcəri, Badamdar, Bayıl, Binəqədi, Zığ və Suraxanı kimi ərazilərdə torpaq sürüşmələri, yeraltı suların səviyyəsinin qalxması və düzgün aparılmayan tikinti işləri ciddi təhlükə yaratdığını mütəxəssislər dəfələrlə vurğulayıb. Mütəxəsislər onu da bildiriblər ki, bu zonaların bir qismi keçmiş bataqlıq və ya dolğu torpaqlar üzərində salındığı üçün zamanla bünövrələrdə çökmələr qaçılmaz olur.