Dövlət uşaq musiqi, incəsənət və rəssamlıq məktəblərində çalışan müəllimlərin qiymətləndirilməsi qaydası dəyişir. Yeni layihəyə əsasən, onların bilik və bacarıqları artıq attestasiya ilə deyil, xüsusi sertifikasiya qaydaları ilə yoxlanılacaq.
Dəyişikliklər “Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsi” və “Təhsil haqqında Qanun”a təklif olunur və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin sistemində fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrini əhatə edir.
Təhsil eksperti Elçin Muradov Oxu24.com-a açıqlamasında bu addımı müsbət qiymətləndirərək, xüsusilə yaradıcılıq sahələrində qiymətləndirmənin spesifik olmasının vacibliyini vurğulayır. Ekspertin fikrincə, proses aşağıdakı üç modeldən biri üzrə qurula bilər:
1. Bu sahələrə uyğun sadəcə bacarıqları yoxlanılması;
2. Bu sahələrə uyğun bilik və bacarıqların yoxlanılması (burda bacarığa daha çox meyar ayrılmaq şərtilə)
3. Bu sahələrdə çalışan fənn müəllimlərinə, ümumiyyətlə, bu cür imtahanlardan -  attestasiyalardan azadlıq verilməsi (ən azından 5 ildən bir bacarıq testindən keçirilməsi nəzərdə tutula bilər)
Digər fənlərdə attestasiya keçirilməsi məqsədəuyğundur. Lakin bu sahələrə uyğun hər hansı imtahanın keçirilməsi o qədər gərəkli deyil”.
Qeyd edək ki, bu keçid sadəcə bir ad dəyişikliyi deyil, həm də incəsənət təhsilinin keyfiyyətini artırmağa xidmət edən strateji gedişdir. Sertifikasiya sistemi müəllimlərin peşəkar inkişafını təşviq etməklə yanaşı, onların əməkhaqqı və digər sosial təminatlarının daha ədalətli, şəffaf meyarlarla müəyyənləşdirilməsinə yol açacaq. Yaradıcı sahələrdə çalışan müəllimlər üçün tətbiq ediləcək bu yenilik, incəsənət təhsilində müasir standartların bərqərar olması istiqamətində atılan ciddi addım kimi qiymətləndirilməlidir.