(+99450) 247 90 86REDAKTORUN SEÇİMİ
Azərbaycanda aviasiya sahəsində yol verilən bəzi pozuntulara görə cərimələr artırılır, yeni cərimələr müəyyənləşir.
Oxu24.com xəbər verir ki, bununla bağlı İnzibati Xətalar Məcəlləsinə dəyişiklik edilməsi təklif olunur.
Sənəd Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsinin bugünkü iclasında müzakirə edilib.
Layihəyə əsasən, razılıq olmadan aviasiya hadisəsinin və ya insidentinin baş verdiyi yerdə aşkar edilən hava gəmisinin hər hansı elementinin, yaxud onun daşıdığı əşyaların (yükün, baqajın) yığışdırılmasına və ya götürülməsinə görə cərimə 500 manatdan 600 manata qaldırılır.
Oxu: 5 il bağlı qalan "Ayşən hadisəsi"nin gizlinləri - Basdırmağa kömək edən şəxslərə cəza verilmədi
Məcəlləyə təklif edilən yeni maddəyə əsasən isə aviasiya hadisələrinin və insidentlərinin araşdırılması üzrə daimi komissiyanın fəaliyyətinə, o cümlədən aviasiya hadisələrinin və ya insidentlərinin araşdırılmasına və araşdırmanın nəticələrinə dair hesabatın tərtib edilməsinə müdaxilə olunmasına görə fiziki şəxslər 1000 manat məbləğində, vəzifəli şəxslər 5 000 manat məbləğində, hüquqi şəxslər 10 000 manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Aviasiya personalına dair tələblərin pozulmasına görə də yeni cərimələr müəyyənləşir. Belə ki, şəhadətnamə, vəsiqə və sertifikata malik olmayan və ya digər dövlətdə verilən, müvafiq qaydada tanınmalı olan analoji sənədə malik olmayan şəxslərin mülki aviasiya personalı qismində fəaliyyət göstərməsinə görə fiziki şəxslər 3 000 manat məbləğində, vəzifəli şəxslər 5 000 manat məbləğində, hüquqi şəxslər 20 min manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Hava gəmilərinin uçuş və kabinə heyətlərinin, habelə aeronaviqasiya xidmətlərinin təmin edilməsinə cəlb olunan havada hərəkəti idarəetmə dispetçerlərinin ixtisaslarına uyğun müvafiq təlim, hazırlıq və tibbi yoxlamadan keçirilməsinin təmin edilməməsinə görə fiziki şəxslər dörd min manat, vəzifəli şəxslər 8 000 manat, hüquqi şəxslər 30 000 manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Mülki pilotsuz uçuş aparatı sistemlərinin istismarına dair ümumi tələblərin pozulmasına görə də cərimələr müəyyənləşir. Belə ki, müvafiq icazə alınmadan model pilotsuz uçuş aparatı klubu ev ya assosiasiyasının fəaliyyət göstərməsinə görə fiziki şəxslər 3 000 manat, vəzifəli şəxslər 5 000 manat, hüquqi şəxslər 8 000 manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Həmçinin, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı mərkəzin icazəsi olmadan nəzarət olunan hava məkanında və aerodromyanı ərazidə mülki pilotsuz uçuş aparatı sistemləri əməliyyatlarının həyata keçirilməsinə görə fiziki şəxslər 3 000 manat, vəzifəli şəxslər 7 000 manat, hüquqi şəxslər 15 000 min manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Məcəlləyə təklif edilən daha bir dəyişikliyə görə isə məsafədən idarə edən pilotun (operatorun) əməliyyatın dayandırılması və ya dəyişdirilməsi ilə əlaqədar müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı mərkəzin verdiyi göstərişi dərhal yerinə yetirməməsinə görə fiziki şəxslər 4 000 manat, vəzifəli şəxslər 7 000 manat, hüquqi şəxslər 17 min manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Bununla bərabər, nəzərdə tutulan hal istisna olmaqla, hava gəmisi istismarçılarının hava gəmilərini və onların istismarı ilə əlaqədar vurulan zərərə görə öz məsuliyyətini sığortalamadan hava gəmisindən istifadə etməsinə görə fiziki şəxslər 5 min manat, vəzifəli şəxslər 10 min manat, hüquqi şəxslər 50 min manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Həmçinin, pilotsuz uçuş aparatı istismarçılarının pilotsuz uçuş aparatını və onun istismarı ilə əlaqədar vurulan zərərə görə öz məsuliyyətini sığortalamadan pilotsuz uçuş aparatından istifadə etməsinə görə fiziki şəxslər 3 000 manat, vəzifəli şəxslər 5 000 manat, hüquqi şəxslər 10 000 manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
Mülki aviasiya sahəsində sertifikatlaşdırılma ilə bağlı tələblərə əməl edilməməsinə görə də yeni cərimələr nəzərdə tutulur. Belə ki, aviasiya personalının peşəyə yararlılığının müəyyən edilməsini sertifikatlaşdırılmayan tibb müəssisələri və onların əməkdaşlarının həyata keçirməsinə görə vəzifəli şəxslər 5 000 manatdan 8 000 manatadək, hüquqi şəxslər 20 min manatdan 30 min manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Bununla bərabər, mülki hava limanları və (və ya) aerodromlar, habelə helikopter meydançalarının sertifikatlaşdırılmadan istismarına görə fiziki şəxslər üç min manatdan dörd min manatadək, vəzifəli şəxslər 7 000 manatdan 9 000 manatadək, hüquqi şəxslər 20 min manatdan 40 min manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Hava hərəkəti xidmətlərini təmin edən təchizatçıların, habelə sistemlərin,onların tərkib hissələrinin layihələndirilməsinə, istehsalına və ya texniki xidmətinə cəlb olunan təşkilatların sertifikatlaşdırılmadan fəaliyyət göstərməsinə görə isə vəzifəli şəxslər 7 000 manatdan 9 000 manatadəkməbləğdə, hüquqi şəxslər 20 min manatdan 40 min manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Mülki hava gəmilərinə texniki xidmət göstərəntəşkilatların və ya mülki hava gəmilərinin ev onların komponentlərinin uçuşa yararlılığının saxlanılmasını idarəedən təşkilatların sertifikatlaşdırılmadan fəaliyyət göstərməsinə görə vəzifəli şəxslər yeddi min manatdan doqquz min manatadək, hüquqi şəxslər 20 min manatdan 40 min manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Sertifikatlaşdırılmamış aviasiya avadanlıqlarından və vasitələrindən istifadəyə görə avadanlıqlar və vasitələr müsadirə edilməklə və ya edilməməklə, fiziki şəxslər 2 000 manat, vəzifəli şəxslər 5 000 manat, hüquqi şəxslər 50 min manat məbləğində cərimə ediləcəklər.
İnzibati Xətalar Məcəlləsinə təklif olunan daha bir dəyişikliklə yerinə yetirdiyi işlə və ya tutduğu vəzifə ilə əlaqədar hava gəmilərinin hərəkət təhlükəsizliyi və istismarı qaydalarına riayət etməyə borclu olan şəxsin həmin qaydaların pozması, ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin sağlamlığına yüngül zərər vurmasına səbəb olduqda 500 manatdan 1000 manatadək cərimə tətbiq ediləcək və ya işin halları və pozuntutörədənin şəxsiyyəti nəzərə alınmaqla 10 gündən 20 günədək müddətə inzibati həbs tətbiq olunacaq.