Son illər həkimlər nəzarətsiz qəbul edilən ağrıkəsici dərmanların sağlamlıq üçün yaratdığı risklərlə bağlı ciddi xəbərdarlıq edirlər. Mütəxəssislərin sözlərinə görə, bəzi ağrıkəsicilər arterial təzyiqin yüksəlməsinə səbəb ola bilər.
Xüsusilə qeyri-steroid iltihabəleyhinə preparatların uzunmüddətli və həkim nəzarəti olmadan istifadəsi orqanizmdə maye və natriumun saxlanmasını artırır.
Oxu24.com xəbər verir ki,bu isə təzyiqin qalxmasına, böyrəklərə əlavə yük düşməsinə və bəzi hallarda qan şəkərinin yüksəlməsinə gətirib çıxara bilər.
Həkimlər vurğulayırlar ki, hipertoniya, ürək-damar xəstəlikləri və şəkərli diabetdən əziyyət çəkən şəxslər ağrıkəsici qəbul edərkən xüsusilə diqqətli olmalıdır.
Özbaşına dərman istifadəsi əvəzinə, ağrının səbəbi araşdırılmalı və preparatlar yalnız mütəxəssis məsləhəti ilə qəbul edilməlidir.
Qeyd olunur ki, sadə ağrılar zamanı alternativ olaraq daha təhlükəsiz hesab edilən qızdırmasalıcı preparatlardan istifadə etmək mümkündür. Lakin hər bir halda dərman seçimi həkim tövsiyəsi ilə aparılmalıdır.