Pakistan və Azərbaycan arasındakı əlaqələr davamlı dostluq, qarşılıqlı hörmət və ortaq strateji maraqların təzahürüdür. Tarixi, mədəni və iqtisadi əlaqələrə söykənən bu iki xalq arasında tərəfdaşlıq ticarət, enerji, müdafiə və akademik mübadilə kimi müxtəlif sahələri əhatə etməklə, illər ərzində daha da güclənib. Pakistanın Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərifin  bir il ərzində Azərbaycana ikinci səfəri zamanı bu, hər iki xalqın dərin köklü əlaqələrə verdiyi əhəmiyyəti bir daha təsdiqləyən əlamətdar hadisədir.
Oxu24.com xəbər verir ki, bu sözləri pakistanlı fəal Qeysər Nəvvab bildirib.
Bəs Pakistanın Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərifin  Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə  görüşündən gözləntilər nədir?
Baş nazir Şahbaz Şərifin Azərbaycana səfəri və Prezident İlham Əliyevlə görüşü hər iki xalqın diplomatik tarixində həlledici məqamdır. Görüşün bir çox sektorlarda konkret inkişaflara səbəb olacaq daha strukturlaşdırılmış və strateji tərəfdaşlıq üçün zəmin yaratması gözlənilir. Çox güman ki, bir neçə əsas məsələ müzakirə olunacaq və regional əməkdaşlıq, iqtisadi əməkdaşlıq və siyasi həmrəyliklə bağlı dünyaya tənqidi mesajlar göndəriləcək.
1. Ticarət və İqtisadi əlaqələrin gücləndirilməsi
Bu səfərin əsas istiqamətlərindən biri də Pakistan və Azərbaycan arasında ticari-iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsidir. Səfər zamanı keçirilən Pakistan-Azərbaycan Biznes Forumu biznes-to-biznes arasında birbaşa qarşılıqlı əlaqələrin təşviq edilməsinin vacibliyini vurğulayır. Hər iki ölkənin yeni bazarları və imkanları kəşf etməyə can atması ilə müzakirələrin əsas diqqəti ikitərəfli ticarət həcminin artırılması, ticarət maneələrinin azaldılması və enerji, İT, kənd təsərrüfatı və əczaçılıq kimi müxtəlif sektorlara investisiyaların asanlaşdırılmasına yönəldəcək.
Azərbaycanın enerji ilə zəngin ölkə kimi rolu onu Pakistan üçün enerji sektorunda mühüm tərəfdaş kimi yerləşdirir. Pakistana mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) və neft məhsullarının tədarükü ilə bağlı sazişlər gözlənilir ki, bu da Pakistanın enerji ehtiyaclarını ödəməyə kömək edəcək və Azərbaycana öz resursları üçün geniş bazar təqdim edəcək. Bundan əlavə, külək və günəş enerjisi də daxil olmaqla, Pakistanın bərpa olunan enerji sektoruna investisiyalar araşdırıla bilər.
2. Müdafiə və Təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi
Pakistan və Azərbaycan tez-tez hərbi mübadilələr, birgə təlimlər və silah müqavilələri ilə əlamətdar olan dərin müdafiə və təhlükəsizlik əlaqələrini bölüşür. Pakistan Azərbaycan qüvvələrinə hərbi təlim keçib və ən müasir müdafiə texnikası, o cümlədən JF-17 Thunder qırıcıları tədarük edib.
Bu səfər zamanı hərbi-hərbi əlaqələrin gücləndirilməsi, müdafiə sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi və müdafiə avadanlığının birgə istehsalı üçün yeni imkanların araşdırılması ilə bağlı müzakirələr gözlənilir. Pakistanın terrorla mübarizə sahəsində təcrübəsi və strateji müdafiə qabiliyyəti Azərbaycan üçün, xüsusilə regional sabitliyin və təhlükəsizliyin təmin edilməsində faydalı ola bilər.
3. Enerji sahəsində əməkdaşlıq və infrastrukturun inkişafı
Azərbaycanın Pakistana enerji təchizatçısı kimi rolunu gücləndirməkdə maraqlı olduğu halda enerji sahəsində əməkdaşlığın əsas müzakirə mövzusu olacağı gözlənilir. Enerji çatışmazlığı ilə üzləşən Pakistan sabit və sərfəli enerji həllərini Azərbaycana axtarır. Enerji sektoruna investisiyalar, birgə kəşfiyyat, boru kəmərləri və infrastrukturun inkişafı sahəsində memorandumlar rəsmiləşdirilə bilər.
Bundan əlavə, iki ölkə arasında daha çox əlaqəni asanlaşdıra biləcək infrastruktur layihələri də müzakirə olunacaq. Buraya, Mərkəzi Asiya, Cənubi Asiya və onun hüdudlarından kənarda birləşdirən səmərəli ticarət marşrutlarını təmin edən “Kəmər və Yol” Təşəbbüsü (BRI) çərçivəsində nəqliyyat dəhlizlərində potensial iştirak daxildir.
4. Mədəni və Akademik Mübadilələr
Pakistan və Azərbaycan arasında mədəni və akademik əlaqələr ikitərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsində həlledici rol oynayıb. Hər iki xalqın dərin İslam irsi və ortaq tarixi əlaqələri var. Təqaüdləri, fakültə mübadiləsini və tədqiqat işbirliklərini artırmaqla təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi gündəmdə olacaq.
Pakistan-Azərbaycan Məzunları Assosiasiyasının (PAAA) prezidenti kimi mən təhsil mübadilələrinin insanlar arasında daha dərin əlaqələri inkişaf etdirdiyinin şahidi olmuşam. Universitetlər arasında tərəfdaşlıq, birgə tədqiqat təşəbbüsləri və iki ölkə arasında tələbə mobilliyinin artırılması vasitəsilə akademik əlaqələrin genişləndirilməsi təklifi müzakirə oluna bilər.
5. Gənclər və Texnologiya Əməkdaşlığı
Hər iki ölkədə gənclərin böyük əhalisi olduğu üçün bacarıqların inkişafı, innovasiyalar və sahibkarlıq sahəsində əməkdaşlıq üçün böyük potensial mövcuddur. Pakistanın inkişaf edən İT sektoru Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyaya investisiyaları ilə birlikdə texnologiya mübadiləsi, kibertəhlükəsizlik və startaplar sahəsində əməkdaşlıq üçün münbit zəmin yaradır.
Mübadilə proqramları, sahibkarlıq inkubatorları və birgə İT inkişafı layihələri vasitəsilə gənclərin iştirakını təşviq etmək üçün xüsusi təşəbbüs gözlənilə bilər. Bu, hər iki ölkədə gənc mütəxəssislərə imkan yaradacaq