Avropa Şurası Suriyaya qarşı bir sıra məhdudlaşdırıcı tədbirlərin dayandırılması barədə qərar qəbul edib.
Bu Avropa orqanının rəsmi press-relizində deyilir ki, qərar Aİ-nin ölkədə hakimiyyətin keçidinə, eləcə də iqtisadiyyatın sürətli bərpasına, yenidən qurulmasına və sabitləşməsinə dəstək vermək səylərinin bir hissəsidir.
Sənəddə bildirilir ki, Avropa İttifaqı Suriya, onun əhalisi və biznes strukturları ilə enerji və nəqliyyatın əsas sahələrində qarşılıqlı əlaqəni asanlaşdırmağa, habelə bu sektorlarla bağlı və humanitar məqsədlərin həyata keçirilməsi üçün zəruri olan maliyyə və bank əməliyyatlarını sadələşdirməyə çalışır.
Avropa Şurası enerji (neft, qaz və elektrik enerjisi daxil olmaqla) və nəqliyyat sektorlarında sektoral tədbirlərin dayandırılması barədə qərar qəbul edib; beş təşkilatı (Sənaye Bankı, Xalq Kredit Bankı, Əmanət Bankı, Kənd Təsərrüfatı Kooperativ Bankı və Suriya Ərəb Hava Yolları) vəsaitləri və iqtisadi resursları dondurulmağa məruz qalan qurumların siyahısından çıxarsın və Suriya Mərkəzi Bankına vəsait və iqtisadi resursların verilməsinə icazə versin; Aİ-yə üzv dövlətlərin ərazisində Suriya bankları ilə maliyyə institutları arasında bank münasibətlərinin qurulmasına qadağaya müəyyən istisnalar təqdim etmək; mövcud humanitar istisnanı qeyri-müəyyən müddətə uzatmaq; Suriyaya dəbdəbəli malların ixracına qadağaya şəxsi istifadə üçün istisna tətbiq etmək.
Sənəddə qeyd olunur ki, “Əsəd rejiminin devrilməsi Suriya xalqı üçün yeni ümid dövrünün başlanğıcıdır”.