-Əgər doğrudan da içməli suyun qiyməti artırılarsa, bu ilk növbədə əhalinin sosial rifahına təsir edəcək. Su əsas həyat tələbatıdır və onun bahalaşması xüsusilə aztəminatlı ailələr üçün əlavə maliyyə yükü yaradar. Artım birbaşa kommunal xərclərin yüksəlməsi deməkdir və bu da ümumi inflyasiya fonunda ailə büdcələrinə əlavə təzyiq göstərər.
Bu gün biz inflyasiyaya qarşımübarizə apardığımızı deyirik, amma bütün istehsal proseselarində iştirak edən suyun qiymətini inzibati qaydada artırmağa hazırlaşırıq. Su və enerji daşıyıcılarının bahalaşması bütün istehsal prosesini, yəni məhsulun maya dəyərini bahalaşdırır.
-Suyun qiyməti qalxarsa bu əkin-biçin işlərinə də təsir edə bilərmi?
- Heç iri şəhərlərdə, Bakıda, Sumqayıtda əhaliyə verilən suyun tərkibi də ürəkaçan deyil…
-Əgər xidmət keyfiyyətində ciddi irəliləyiş, itkilərin azaldılması və infrastrukturun yenilənməsi ilə bağlı konkret nəticələr göstərilmirsə, əlavə artım ictimai etimadı zəiflədə bilər. Bakıda verilən suyu təmizlənmədən, birbaşa içmək mümkun deyil. Əhali ona razı olar ki, qiyməti artırın, amma doğrudan da təmiz - içməli su verin. Bu gün Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi həmin tələbi yerinə yetirmək imkanına malikdirmi? Əlbəttə yox... Deməli, suyun qiymətini qaldırmağa da əsas yoxdur. Suya limit tətbiqi yalnız israfın qarşısını almaq və resursun qorunması baxımından əsaslandırmaga çalışırlar. Amma biz bazar iqtisadiyyatı modelini qurmuşuqsa, bu düşüncədən əl çəkməliyik. Bazar iqtisadiyyatında hamı daha çox istehsal etməyə və daha çox satmağa çalışmalıdır. Yəni, hər şey kommersiya üzərində qurulmalıdır. Su satan çalışmalıdır ki, vətəndaş daha çox su alsın, nəinki ona qənaət etsin. Çünki hər litrdə su satanın qazancı var. Qiymət artımı sosial ədalət prinsipi, real gəlir səviyyəsi və alternativ mexanizmlər nəzərə alınmadan həyata keçirilərsə, bu qərar ciddi tənqid doğuracaq. Dövlətin əsas vəzifəsi vətəndaşın fundamental ehtiyaclarına çıxışını çətinləşdirmək deyil, daha səmərəli idarəetmə və itkilərin azaldılması yolu ilə balans yaratmaqdır.