Yeni Azərbaycan Partiyasının 1992-ci ildə yaranması həmin dövrün böyük sınaqları içindən doğan bir xilaskarlıq çağırışı idi.
Ölkənin siyasi mühiti parçalanmış, gələcəyə olan inam zəifləmiş, xalqın sabitlik və düzgün istiqamət axtarışı daha da güclənmişdi.
Məhz belə bir zamanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin uzaqgörənliyi, siyasi müdrikliyi və dövlətçilik iradəsi Yeni Azərbaycan Partiyasının ideya təməlinə çevrildi.
YAP-ın yaranışı təkcə bir təşkilatın formalaşması deyildi , bu, bir xalqın yolunu müəyyən edən, ölkəni xaosdan çıxarmağa qadir olan böyük dövlətçilik düşüncəsinin yenidən oyanışı idi.
Dahi Heydər Əliyev YAP-ın tarixi salnaməsində ən böyük mərhələnin müəllifidir.
Onun siyasi məktəbi partiyanın ideoloji əsasını, təşkilati modelini, dövlət idarəçiliyinə yanaşmasını, milli maraqları prioritet edən xəttini formalaşdırdı.
YAP-ın hakimiyyətə gəlişi ilə Azərbaycanın daxilində uzun illər boyu axtarılan sabitlik bərpa olundu, dövlət institutlarının əsası möhkəmləndi, idarəetmədə sistem, intizam və ardıcıllıq yarandı.
Ölkənin iqtisadiyyatı tənəzzüldən çıxmağa başladı, dövlətçilik ənənələri yenidən dirildi və Azərbaycan öz gələcəyinə doğru addımlamağa güc tapdı.
YAP-ın ilk illəri Heydər Əliyevin dövlətçilik fəlsəfəsi ilə bütövləşərək salnamənin ən dəyərli səhifələrinə çevrildi.
Zaman dəyişdikcə YAP-ın qarşısında duran vəzifələr də dəyişir, lakin onu formalaşdıran ideya dəyişməz qalır.
Bu ideyanın XXI əsrdə davamı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni məzmun qazandı.
İlham Əliyev YAP-ın siyasi xəttinə müasir idarəetmə modeli, dünyaya inteqrasiya fəlsəfəsi və böyük inkişaf dinamizmi gətirdi. Onun rəhbərliyi dövründə ölkə iqtisadiyyatının miqyası genişləndi, modern texnologiyaların tətbiqi sürətləndi, dövlət idarəçiliyi rəqəmsal əsaslara keçdi, sosial proqramlar genişləndi, Azərbaycanın nüfuzu beynəlxalq müstəvidə daha da artdı.
Bu illər YAP salnaməsinin yeni mərhələsidir — modernləşmə, yenilənmə və dayanıqlı inkişaf mərhələsi.
Bu gün 33 illik tarixi arxada qoyan Yeni Azərbaycan Partiyası yalnız bir siyasi təşkilat kimi deyil, müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin ideya dayağı kimi qəbul olunur.
Onun salnaməsi sabitliyin bərpasından başlayaraq iqtisadi dirçəlişə, idarəetmədə yeniliklərə, cəmiyyətin bütün təbəqələri ilə qurulan açıq dialoqa qədər uzanan geniş bir prosesin təcəssümüdür. YAP yaranış anından bu günə qədər dövlətin inkişafını bir xətt üzrə davam etdirən, dəyişən dövrün tələblərinə uyğunlaşan, yenilənən və gələcəyə doğru irəliləyən siyasi məktəb olaraq qalır. Bu 33 illik salnamə Heydər Əliyevin təməlini qoyduğu, İlham Əliyevin isə müasir dövrün ritminə uyğun şəkildə inkişaf etdirdiyi böyük bir siyasi yolun ifadəsidir. Bu yol Azərbaycan dövlətinin modern simasını, sabit inkişaf modelini və gələcəyə yönəlmiş strateji baxışını özündə birləşdirir və ölkənin siyasi tarixinə bütöv, ardıcıl, dövlətçilik ruhu ilə dolu bir salnamə kimi yazılmağa davam edir.