Bakı şəhərində yerləşən heykəl və büstlərin əksəriyyəti baxımsız haldadır.
Bu barədə oxu24.com saytının əməkdaşı şəhərin bir sıra nöqtələrində müşahidələr aparıb.
Paytaxtın Səbail,Nəsimi kimi mərkəzi rayonlarında yerləşən bir sıra məşhur şəxslərin heykəlləri bu gün xoşagəlməz haldadır.
İstiqlaliyyət küçəsində yerləşən böyükü satirik şair Mirzə ələkbər Sabirin,dünyaca məşhur akademik Yusif Məmmədəliyevin heykəlləri toz-torpaq içərisindədir.
Həmin heykəllərdən bir qədər aşağıda yerləşən böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin də heykəlində oxşar mənzərə müşahidə olunur.Toz-torpaq bir yana,quşların heykəlləri batırması başqa bir dərddir...Siyahı bununla bitmir.
Azərbaycanın tanınmış dramaturları Mirzə fətəli Axundzadənin,Cəfər Cabbarlının,Səməd Vurğunun,Aşıq Ələsgərin,Koroğlunun da heykəllərində oxşar mənzərələrə rast gəlmək olur.
Ümid edirik ki,bu iradlardan sonra aidiyyatı qurumlar məsuliyyəti dərk edər və Azərbaycan xalqı üçün böyük işlər görmüş şəxsiyyətlərin xatirəsini əks etdirən bu heykəllərin təmizliyə çıxması üçün əməli fəaliyyətə başlayar.
Həmin heykəllərin görüntüsünü təqdim edirik: