Gürcüstan Azərbaycanla sərhəddə rüsumsuz ticarətə icazə verdi.
Gürcüstan hökuməti Azərbaycanla sərhəddə yerləşən "Qırmızı Körpü" (Baqrataşen) sərhəd-keçid məntəqəsi ilə bağlı mühüm qərar qəbul edib.
Oxu24.com xəbər verir ki, Gürcüstanın Baş naziri tərəfindən imzalanan 29 dekabr tarixli sərəncama əsasən, sözügedən ərazidə sərbəst ticarət və anbar fəaliyyətinin həyata keçirilməsinə rəsmən icazə verilib.
Məlumata görə, yeni qərar sərhəd-keçid məntəqəsinin "yaşıl zonası"nda yerləşən xüsusi torpaq sahələrini əhatə edir. İlkin planlara əsasən, burada "rüsumsuz ticarət zonası" (Duty-Free) genişləndiriləcək. Sərəncamla həmin ərazidə Gürcüstan qanunvericiliyinə uyğun olaraq müasir anbarların tikintisi və istismarı nəzərdə tutulur.
Söhbət konkret olaraq 162 və 156 kvadratmetrlik iki strateji torpaq sahəsindən gedir.
Ermənistan sərhədində də eyni rejim tətbiq olunacaq.
Gürcüstan tərəfi analoji addımı Ermənistanla sərhəddə yerləşən "Sadaxlı" keçid məntəqəsində də atıb. Orada da ticarət və anbar fəaliyyəti üçün 211 və 124 kvadratmetrlik sahələr ayrılıb.