təhsil proqramları xarici universitetlərin təcrübəsi əsasında hazırlanacaq,
tədris prosesi beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla təşkil olunacaq,
elmi-tədqiqat fəaliyyətinin genişləndirilməsi, Azərbaycan alimlərinin nüfuzlu beynəlxalq elmi nəşrlərdə məqalələrinin dərcinin təşviqi həyata keçiriləcək.
Eyni zamanda, ikili diplom proqramları çərçivəsində fəaliyyət göstərən yerli və əcnəbi professor-müəllim heyətinin akademik fəaliyyətinin keyfiyyəti monitorinq ediləcək, tədris prosesinin nəticələri qiymətləndiriləcək.
Sərəncamda dövlət vəsaiti və ya şəxsi vəsait hesabına bu proqramlar üzrə təhsil alacaq Azərbaycan vətəndaşlarının sayının illər üzrə proqnozlaşdırılması, proqramların maliyyələşdirilməsi və dayanıqlılığına dair mexanizmlərin hazırlanması, eləcə də maliyyə vəsaitlərinin xərclənməsinə nəzarətin həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulur.
Tədbirlər Planının icrasında Elm və Təhsil Nazirliyi, Nazirlər Kabineti, Dövlət Neft Fondu, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Dövlət Miqrasiya Xidməti və tabeliyində ali təhsil müəssisələri olan digər dövlət qurumları iştirak edəcək.