Aİ və Aİİ çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətin qurulduğu tənzimləyici çərçivələr və tarif sistemləri bir-birini istisna edir və burada söhbət siyasi üstünlüklərdən getmir.
Oxu24.com xəbər verir ki, bunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova həftəlik brifinqdə Ermənistanın Aİ-yə üzvlük prosesinin başlamasını şərh edərkən deyib.
"Bu məsələni gündəmə gətirməkdən yayınmaq, onu ört-basdır etmək, bu mühüm nüansı görməmək cəhdləri reallığın inkarıdır və ola bilsin ki, müvafiq qərarlar qəbul etməyi təklif edənlərə müəyyən dərəcədə yanlış məlumat verir. Bu, Ermənistanın suveren seçkisinə aiddir və Rusiya bunu inkar etmir. Lakin planlaşdırılmış addımlarının bütün nəticələrini əhaliyə izah etmək üçün əsas məsuliyyət Rusiya və Aİİ deyil, Ermənistanın hazırkı hakimiyyət orqanlarının üzərinə düşür, - Zaxarova bildirib.
Diplomat xüsusən də ölkə üçün taleyüklü qərarlar verilərkən bütün bunları başa düşməyə çağırıb. Zaxarova hesab edir ki, İrəvandakı indiki hakimiyyət Qərb təcrübəsini belə xoş hesab edirsə, referendum keçirməlidir.